• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Ders-Akademi/1405878436342260

Üyelik Girişi

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim alanındaki değişimlerine hız kesmeden devam ediyor. Yeni eğitim öğretim yılı adına yönetmelik değişiklikleri paylaşıldı. İşte bu yönetmelik değişiklikleri ve uygulamalar ile ilgili tüm detaylar…

Okullarda yeni dönem

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim öğretimle ilgili yapmış olduğu değişimlere devam ediyor. Bu kapsam içerisinde 2023-2024 eğitim öğretim yılı adına yeni değişiklik ve uygulamalar söz konusu oldu. Bakanlık 2024-2025 öğretim yılı adına değişiklikleri adına çalışmalara başladı. Bakanlığın yapacak olduğu yeni uygulama ile eğitimde yeni bir modele başlayacak. Bakanlık tüm okullar için bu modeli uygulayacak.

Eğitim uygulamasının detayları netleşti

Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye genelinde önümüzdeki yıl geçerli olacak yeni uygulamaları hayata geçirecek. Türkiye’de yaygınlaştırılması planlanan eğitim modelinin detayları paylaşıldı. Milli Eğitim Bakanlığı her geçen gün gelişen ve dinamikleri güncellenen yeni bir eğitim modeli tasarlamak adına çalışıyor. Çalışmalara başlanmış olan yeni modelin adı ise Harezmi eğitim modeli şeklinde belirlendi. Bu eğitim modeli ile birlikte öğrenciler düşünce yeteneği kazanacak. Ezberci sistemden uzaklaşmanın hedeflendiği eğitim uygulamalarının çerçevesinde yeni kurallar esas alınacak. Bu model ile birlikte öğrencilerin düşünce becerileri çağın yeniliklerine uygun olarak harmanlanacak.

 

 

Harezmi eğitim modeli tanıtıldı

İlerleyen dönemlerde uygulanması planlanan Harezmi eğitim modelinin detayları belli oldu. Bu eğitim modeli klasik eğitim normlarına meydan okuyacak. Renkli, düşünceye odaklı ve eğlenceli bir sistem üzerinde çalışılıyor. Öğrencilere yalnızca ders içi değil hayat boyunca öğrenmeye yönlendirecek bilgiler sunulacak. Teknolojinin etik değerler ile kullanılabilmesi konusunda bir bilinçlendirme söz konusu olacak. Bu modelle birlikte öğrenciler pek çok alan arası bağlantı kurup bilgi yelpazelerini genişletecek.

Öğrencilere bu eğitim modeli kapsamı içerisinde programlama, robotik, yapay zeka programları öğretilecek. Bu şekilde öğrencilerin problem çözme yetenekleri ve yaratıcılık becerileri gelişmiş olacak. Uygulamanın yarıyıl tatili sonrası uygulanmaya başlanacağı düşünülüyor.

Yarıyıl tatili sonrası 27 pilot şehir belirlenip model farklı kademelerdeki 115 okulda uygulanmaya başlanacak.

 

 663 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın